Левурда. Див чесън с мечешка сила

Левурдта носи много имена, сред които див чесън, див лук или мечи лук. Последното название произхожда от факта, че мечките обожават растението и го хапват с наслада, за да възстановят силите си след зимен сън. По същия начин левурдата укрепва и нашия организъм с полезните си свойства. Сега е най-добрият момент за събиране, тъй като листата са свежи и крехки, а и сезонът им не е много дълъг. Дивия чесън се събира до към средата на май. Тъй че грабвайте по една торба и право в гората.

Приложения

Левурдата се използва още от древността и винаги е била важна съставка в менюто на хората по нашите географски ширини, прилагали я също и с лечебна цел. През последните години тя бе изместена от чесъна, но нейните свойства в никакъв случай не му отстъпват.

Дивият чесън е богат на витамин С, много минерали и етерични масла, съдържа и алицин, който като естествен антибиотик е способен да убива бактериите. От алицина идва и леката миризма на чесън, която можете да усетите, когато потъркате листата на левурдата.

В храненето

Тази вкусна и ароматна билка има сравнително кратък сезон за бране – от средата на март до средата на май. Тогава се събират листата и още затворените пъпки. След това дивият чесън образува семена и листата губят свежестта си. Има много начини по които можете да приготвите вкусни ястия от левурда:

  • Супа само от левурда или заедно с други диви билки, например коприва. Дивият чесън придава и прекрасен вкус на зеленчуковата или картофена супа
  • В салата, нарязана на ситно и комбиниран с маруля или други зеленчуци.
  • Като подправка в билково масло или извара, кисело мляко, и всички ястия, към които бихте прибавили чесън.
  • Гъста яхния, която може да комбинирате със спанак или коприва.
  • За приготвяне на вкусни сосове за паста

Тук ще намерите три рецепти, с които можете да съхраните силите на дивия чесън и да го използвате целогодишно.

При варене дивият чесън губи острия си вкус и става малко по-мек. При сушене изчезва почти целия аромат, затова не е подходящ за съхранение по този начин. Песто от левурда или олио с подправки са подходящи методи за консервиране.

Дивият чесън е идеален за вегетариански намазки за филии и сосове.

Още затворените пъпки на левурдата са подходящи за добавяне към салати, билково масло или като красива декорация. Все още неузрелите, зелени семена от див чесън могат да се използват като зелен пипер. Узрелите семена се изсушават и смилат, вкусът им е подобен на черен пипера.

Олио с див чесън

Дивият чесън е елегантно допълнение към салати, ястия и тестени изделия. Можете да приготвите олио, което да добавяте навсякъде, където пожелаете. За тази цел листата от див чесън се нарязват на ситно, поставят се на слоеве в буркан с винт и се обливат с висококачествен зехтин, така че накрая всички листа да са покрити. Разклащайте ежедневно и оставяйте да зрее 20 дни при стайна температура на доста тъмно място. След това прецедете и съхранявайте в хладилник.

Вкусни рецепти с левурда

Левурдата, наричана още мечи лук, има истински мечи сили и си струва да се консервира, за и се наслаждавате през цялата година. Нейният пречистващ и детоксикиращ ефект помага за облекчаване на симптомите на много от болестите на нашето време. Левурдата може да подобри хроничните състояния на кожата, има положителен ефект върху храносмилането, понижава холестерола и помага при високо кръвно налягане.

Мечият лук е богат на витамин С, много минерали и етерични масла, съдържа и алицин, който като естествен антибиотик е способен да убива бактериите. От алицина идва и леката миризма на чесън, която можете да усетите, когато потъркате листата на левурдата.

Пресните зелени листа от див чесън могат да се събират само няколко седмици в годината (между март и май), преди билката да започне да цъфти и да се скрие напълно. За да използвате здравословния, пречистващ ефект на дивия чесън през цялата година, можете да приготвите редица вкусни и дълготрайни деликатеси.

При сушене дивият чесън губи лечебните си сили, поради което е по-малко подходящ като чай или суха подправка. Въпреки това има няколко гениални начини за запазване на съставките и най-вече специалния аромат на чесън в продължение на няколко месеца. Тук ще откриете най-добрите от тях. С тях не само ще обогатите менюто си, но ще се насладите и на полезните качества на левурдата.

Оли от див чесън

Вкусното олио от див чесън се прави много лесно. Рецептата по-долу се състои само от три класически съставки. Олиото е подходящо като добавка към всички ястия, които иначе се овкусяват с чесън.

Нуждаете се от:

100 г листа от див чесън

7 г сол

100 мл. зехтин

Буркан с винт

Ето как се приготвя:

Нарежете листата на фини ивици. Поставете 1 см. дебел слой див чесън в буркана. Поръсете щипка сол отгоре и го залейте с малко олио.

Продължете слой по слой, докато бурканът се напълни. От време на време натискайте листата с лъжица.

Залейте с достатъчно олио, така че всички листа да са покрити.

Накрая затворете плътно буркана.

Олиото от див чесън може да се съхранява в хладилник за около три до четири седмици.

Песто от див чесън

Класическият начин да се насладите на дивия чесън е пестото. То се комбинира особено добре със спагети и паста, но е подходящо и като вкусна намазка за филийки.

Необходими съставки:

 

150 г пресен див чесън

65 г ядки (кашу или орехи)

2 с. л. слънчогледови семки

2 с. л. сусам

1-2 ч. л. морска сол

1 с. л. лимонов сок

150 мл. зехтин

Ще ви трябва и ръчен пасатор или миксер-кана.

Приготвяне на пестото:

Смелете фино листата от див чесън заедно със зехтина и лимоновия сок в блендер.

Препечете ядките, слънчогледовите семки и сусама в тиган без мазнина и оставете да се охладят.

Добавете семената и солта към дивия чесън и отново смелете за кратко, така че семената да бъдат нарязани, но не фино смлени.

Съвет: В допълнение към дивия чесън, можете да използвате и други билки като чесън или синапено семе.

 

Пестото е особено лесно за смилане с ръчен пасатор. Ако често приготвяте смутита, пестота или намазки за хляб, струва си да си купите професионален миксер-кана.

Прочети още за левурдата. Дивият чесън с мечешка сила!

Намазка за филии от див чесън

Намазката от див чесън е също толкова вкусна на филийка хляб, колкото и в супи и сосове.

Нуждаете се от:

100 г листа от див чесън

60 мл. слънчогледово олио

30 г сушени домати

40 г слънчогледови семки

Подготовката е много проста: Поставете всички съставки в блендер и ги смелете грубо. Домашната намазка е готова!

 

За да направите пастите от див чесън трайни няколко месеца, дръжте ги в хладилник и добавете достатъчно олио. Можете също така да постигнете дълъг срок на годност, ако обработите сух див чесън и сварите бурканите.

 

Замразете дивия чесън

Може би най-бързият начин за запазване на дивия чесън е замразяването. Пюрирайте или накълцайте пресния див чесън и след това го напълнете в кутии или формички за кубчета лед. Особено практично: С последното можете да размразите точното количество, което ви е нужно.

 

Чрез замразяване на див чесън можете да удължите краткия сезон и да му се наслаждавате целогодишно.