Здравей, сияйна коса!

Здравей, сияйна коса!

5 съвета за по-бърз растеж, гъстота и блясък

Най-лесният и ефикасен начин да се погрижим за здравето на косата си е включването на няколко домашно трика към регулярната грижа. Ето няколко практични идеи и рецепти  за една по-подхранена, здрава и блестяща коса:

Маска от жълтъци

Стар бабин трик за по-гъста, по-здрава и по-сияйна коса е домашната маска с яйчен жълтък. Яйцата съдържат лецитин и протеини, които укрепват, подхранват и заздравяват косите. Освен това високото съдържание на сяра в тях може дори да помогне при борба с пърхота.

Начин на приложение: За маската смеси 2 жълтъка с 2 с.л. зехтин и накрая добави 1/2 чаша вода, за да разредиш сместа (и за да стане по-малко лепкава). Нанеси маската директно върху суха коса, преди къпане и я остави да действа до 30 минути. След това измий с шампоан и подхранвай както обикновено.

Процедури с натурални масла

Процедурите с натурални масла са чудесен начин за едно по-естествено подхранване, почистване и освежаване на косата и скалпа.

Начин на приложение (за рецепти виж по-долу): Изсипи малко натурално масло в дланта си и го масажирай известно време в скалпа и косата. Добави толкова, колкото е необходимо, като се увери, че покриваш добре корените и скалпа. Остави маслото да действа поне 30 минути. Тук мантрата е: колкото по-дълго, толкова по-добре. За мен най-ефективно работи като след като нанеса и масажирам натуралното масло, увия косата си с памучна кърпа и да я оставя да преседи за няколко часа, докато върша други задачи. След това, измивам косата внимателно два пъти с шампоан. Не се притеснявай обаче ако след измиване косата ти все още е леко мазна - остатъка от маслото по принцип се абсорбира по време на съхненето.

  • Опция 1 – Рициново масло

Направи си топла процедура с рициново масло. Не е случайно че, на пазара ни вече има много продукти с него. То е изключително полезно не само за кожата, но и косата. Първо - има противогъбични и антибактериални свойства, които помагат в борбата с инфекциите на скалпа, възпрепятстващи растежа. Второ, то е богато на омега-6 мастни киселини, витамин Е, протеини и други хранителни вещества, които могат да проникнат в изсъхналите ти кичури и да запечатат косъма, за да се задържи влагата за по-дълъг период.

Начин на приложение: За да си направиш топла процедура с рициново масло, трябва да втриеш няколко капки от маслото в скалпа, да го нанесеш до краищата на косата и да събереш цялата коса под шапка за душ за няколко часа. Преди къпане е хубаво да я нагрееш за 15 мин. със сешоар. След това процедирай с шампоан и други продукти (например балсам), както обикновено. Веднага след тази процедура, косата ти ще бъде осезаемо по-мека и здрава.

  • Опция 2 – Домашно билково масло за коса

Маслото от жожоба, обогатено с  билкови съставки, има всички изброени по-горе предимства, а и още някои. Отнема няколко седмици, за да стане, но полученото масло си заслужава чакането!

Начин на приготвяне: За да си направиш домашно билково масло от жожоба остави около 250 мл. органично масло от жожоба  (или маслиново масло), 5-10 г сухи билки (виж списъка с предложения по-долу) в стъклен буркан, затвори плътно и го остави да престои между 3 и 6 седмици. Разклащай буркана със сместа всеки ден. Преди употреба, прецеди билките от маслото. И voilà, билковото масло е готово и ще ти служи поне за половин година, ако не и повече. Междувременно го съхранявай на хладно и тъмно място.

Виж стъпка по стъпка рецепта за приготвяне лавандулово масло ето ТУК.

Билкови разтвори за изплакване на косата

След изминаване на косата, специалисти препоръчват още една стъпка с цел подхранване, а имено изплакване на косата с билкова вода.

Начин на приготвяне: За да приготвиш билкова вода за изплакване на косата, просто залей 3-4 ч.л. сушени билки (виж списък с предложения по-долу) с 500 мл. вряла вода. Запари билковата смес за 8 часа или за една нощ. След това, прецеди сместа от билките след измиване на косата, я използвай за изплакване.

Виж стъпка по стъпка рецепта за приготвяне лавандулово вода ето ТУК.

Билки за грижа за косата:

Нормална коса: босилек, невен, лайка, хвощ, лавандула, липа цвят, коприва, розмарин, градински чай;

Суха коса: репей корен, невен, лайка, бъз, хвощ, лавандула;

Мазна коса и скалп: репей корен, невен, лайка, хвощ, маточина, лавандула, лимонена трева, коприва, мента, розмарин, мащерка, бял равнец;

Чувствителен и/или раздразнен скалп: репей корен, невен, лайка, евкалипт, хвощ, лавандула, коприва, риган, мента, розмарин, градински чай, мащерка;

Общо здраве на косата и скалпа: Босилек, коприва, розмарин, градински чай.

Направете си масаж на скалпа

Точно както качествената почва е от съществено значение за отглеждането на здрави растения и цветя, здравият скалп е основата за здравословен растеж на косата. Затова, без или със наличието на масло или билкова вода, масажът е препоръчителен, ако се стремите към една по-здрава и сияйна коса. Той ще увеличи притока на кръв към скалпа, ще подобри здравината на корените и ще помогне на хранителните вещества да достигнат по-бързо до фоликула. Масажът, също така, има благоприятен ефект върху хормоните на стреса, кръвното налягане и сърдечния ритъм. Както се казва – е един куршум, два заека!

Тайната на Спящата красавица

Копринената калъфка за възглавница е по-полезна за здравето на косата ти от памучната, която по свовму поглъща цялата влага от кичурите и води до заплитане и накъсване. Въпреки че това не е задължително да ускори процеса на растеж на косата, спането върху копринена калъфка предизвиква по-малко триене и осигурява на косата по-мека повърхност за почивка. Ние от екипа на АЛИН я препоръчваме с 2 ръце!

Пробвал/а ли си някои от тези домашни трикове и рецепти? Разкажи ни повече в коментарите!