Приложение в народната медицина
Полският хвощ притежава силно изразено диуретично действие, подпомага ускоряването на сърдечна дейност и кръвообращението. Смята се още, че билката има антимикробно и противовъзпалително действие, поради което се прилага при възпаление на пикочните пътища, камъни в бъбреците и пикочния мехур и отоци от сърдечен или бъбречен произход. Използва се също при ревматични заболявания, хроничен полиартрит, артроза и болестни процеси на кожата. Подчертано е кръвоспиращото действие на полския хвощ при кръвохрачене, маточни кръвотечения и хемороиди.
Доказано действие
HMPC определя хвоща като средство на традиционната медицина. Според ESCOP и Kommission E билката има благоприятстващо, пречистващо действие на бъбреците и пикочните пътища. Препоръчват я за вътрешна употреба при бактериални инфекции на пикочните пътища и пясък в бъбреците, както за външна употреба при трудно зарастващи рани и като кръвоспиращо средство.
Начин на приготвяне
Съществуват различни начини на приготвяне и употреба на полския хвощ.
Отвара за вътрешна употреба
2 с. л. стрити стръкове от хвощ се заливат с 400 мл. кипяща вода. Отварата се вари 3 мин., след което се оставя се да кисне 1 час. Прецежда се и се приема 3 пъти на ден след хранене по 120 мл. При лечение на маточни и хемороидални кръвотечения дозата може да се увеличи до 2 пъти. При косопад отварата се вари 10 вместо 3 мин., прецежда се и се приема сутрин и вечер по 200 мл.
Отвара за външна употреба
Хвощът се прилага външно и под формата на лапи от смачкани стръкове (при екземи и разширени вени) или като отвара за бани и промивки (при трудно зарастващи рани, бяло течение и др.).
Внимание
При промивки с хвощ е необходимо да се осигури достатъчен прием на течности. При намален прием на течности поради ограничена сърдечна или бъбречна активност, не трябва да се прилагат промивки.
До момента няма достатъчно данни за прием на хвощ от бременни, кърмещи и деца под 12 години, поради което не се препоръчва.
Препоръчани комбинации
царевична коса, глухарче, блатен тъжник и ветрогон
Активни вещества
Хвощът съдържа около 10% минерални вещества, предимно силициева киселина и силикати, флавоноиди, танини и производни на кофеиновата киселина.
За растението
Хвощът е многогодишно тревисто спорово растение, което се среща в крайбрежни и крайречни зони, предимно по пасища и ливади. Надземните части на билката, събрани след цъфтежния период на спорите (април-май), се използват с лечебна цел. Билката произхожда от Китай и Източна и Южна Европа. В България хвощът е разпространен из цялата страна докъм 2000 м надморска височина.
Съхранение
В затворена опаковка при стайна температура в сухи помещения, далеч от директна слънчева светлина. Съхранявайте на места недостъпни за деца.