Репей корен (radix arctii lappae)

Приложение в народната медицина

Репейят има диуретично, подобряващо обмяната на веществата и антибактериално действие. Това обуславя използването му в народната медицина при редица заболявания като подагра, диабет, камъни в бъбреците и пикочния мехур, ставни и кожни заболявания.

Доказано действие

HMPC определя репея като средство на традиционната медицина. ESCOP препоръчва вътрешна употреба на билката за пречистване на пикочните пътища и при леки болки или оплаквания в областта и външна – при себореен дерматит, екземи, циреи и акне.

Начин на приготвяне

2 ч. л. репей се запарват с 400 мл. вряла вода и се оставят да престоят 6 часа. Прецежда се и се приема 3 пъти дневно по 80-120 мл. преди хранене.

Внимание

При употреба на репей с цел пречистване на пикочните пътища е задължителен обилният прием на вода и други течности. При отоци в резултат на нарушена сърдечна и/или бъбречна функция, не се препоръчва терапия с екстракт от репей. В случай на поява на температура, болки и спазми при уриниране или кръв в урината, задължително потърсете медицинска помощ. Ако използвате репеят външно за кожни проблеми и няма подобрителен ефект в рамките на 4 седмици се обърнете към Вашия лекар. Не се пропоръчва при свръхчувствителност и/или алергия към семейство Сложноцветни (вкл. амброзия, хризантеми, невен, маргаритки и др.).

До момента няма достатъчно данни за прием на цариче от бременни, кърмещи и деца/юноши под 18 години, поради което не се препоръчва.

Препоръчани комбинации

турта, бяло подъбиче и хвощ – при кожни проблеми

Активни вещества

Диуретичното действие на репея се дължи на етеричното масло (0,06 – 0,18%) и големите количества инулин (45%), намиращи се в корена на билката. Други активни вещества в корена са сесквитерпенови лактони (т.нар. горчиви вещества), лигнани, стериоли кафеоилхинови киселини, полиацетилени и флавоноиди.

За растението

Репеят е двугодишно или многогодишно растение с дебел корен, което е разпространено в Европа и Западна Азия с изключение на тропическите климатични пояси. Билката цъфти от юни до октомври и среща в горите и по необработвани, изоставени и крайпътни региони.

Съхранение

В затворена опаковка при стайна температура в сухи помещения, далеч от директна слънчева светлина. Съхранявайте на места недостъпни за деца.


  • Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) of the European Medicines Agency (EMA)
    (Комитет по растителни лекарствени продукти на eвропейската агенция по лекарствата)
  • European Scientific Cooperative on Phytotherapy (ESCOP)
    (Европейска научна кооперация по фитотерапия)