Левурдата, наричана още мечи лук, има истински мечи сили и си струва да се консервира, за и се наслаждавате през цялата година. Нейният пречистващ и детоксикиращ ефект помага за облекчаване на симптомите на много от болестите на нашето време. Левурдата може да подобри хроничните състояния на кожата, има положителен ефект върху храносмилането, понижава холестерола и помага при високо кръвно налягане.
Мечият лук е богат на витамин С, много минерали и етерични масла, съдържа и алицин, който като естествен антибиотик е способен да убива бактериите. От алицина идва и леката миризма на чесън, която можете да усетите, когато потъркате листата на левурдата.
Пресните зелени листа от див чесън могат да се събират само няколко седмици в годината (между март и май), преди билката да започне да цъфти и да се скрие напълно. За да използвате здравословния, пречистващ ефект на дивия чесън през цялата година, можете да приготвите редица вкусни и дълготрайни деликатеси.
При сушене дивият чесън губи лечебните си сили, поради което е по-малко подходящ като чай или суха подправка. Въпреки това има няколко гениални начини за запазване на съставките и най-вече специалния аромат на чесън в продължение на няколко месеца. Тук ще откриете най-добрите от тях. С тях не само ще обогатите менюто си, но ще се насладите и на полезните качества на левурдата.
Оли от див чесън
Вкусното олио от див чесън се прави много лесно. Рецептата по-долу се състои само от три класически съставки. Олиото е подходящо като добавка към всички ястия, които иначе се овкусяват с чесън.
Нуждаете се от:
100 г листа от див чесън
7 г сол
100 мл. зехтин
Буркан с винт
Ето как се приготвя:
Нарежете листата на фини ивици. Поставете 1 см. дебел слой див чесън в буркана. Поръсете щипка сол отгоре и го залейте с малко олио.
Продължете слой по слой, докато бурканът се напълни. От време на време натискайте листата с лъжица.
Залейте с достатъчно олио, така че всички листа да са покрити.
Накрая затворете плътно буркана.
Олиото от див чесън може да се съхранява в хладилник за около три до четири седмици.
Песто от див чесън
Класическият начин да се насладите на дивия чесън е пестото. То се комбинира особено добре със спагети и паста, но е подходящо и като вкусна намазка за филийки.
Необходими съставки:
150 г пресен див чесън
65 г ядки (кашу или орехи)
2 с. л. слънчогледови семки
2 с. л. сусам
1-2 ч. л. морска сол
1 с. л. лимонов сок
150 мл. зехтин
Ще ви трябва и ръчен пасатор или миксер-кана.
Приготвяне на пестото:
Смелете фино листата от див чесън заедно със зехтина и лимоновия сок в блендер.
Препечете ядките, слънчогледовите семки и сусама в тиган без мазнина и оставете да се охладят.
Добавете семената и солта към дивия чесън и отново смелете за кратко, така че семената да бъдат нарязани, но не фино смлени.
Съвет: В допълнение към дивия чесън, можете да използвате и други билки като чесън или синапено семе.
Пестото е особено лесно за смилане с ръчен пасатор. Ако често приготвяте смутита, пестота или намазки за хляб, струва си да си купите професионален миксер-кана.
Прочети още за левурдата. Дивият чесън с мечешка сила!
Намазка за филии от див чесън
Намазката от див чесън е също толкова вкусна на филийка хляб, колкото и в супи и сосове.
Нуждаете се от:
100 г листа от див чесън
60 мл. слънчогледово олио
30 г сушени домати
40 г слънчогледови семки
Подготовката е много проста: Поставете всички съставки в блендер и ги смелете грубо. Домашната намазка е готова!
За да направите пастите от див чесън трайни няколко месеца, дръжте ги в хладилник и добавете достатъчно олио. Можете също така да постигнете дълъг срок на годност, ако обработите сух див чесън и сварите бурканите.
Замразете дивия чесън
Може би най-бързият начин за запазване на дивия чесън е замразяването. Пюрирайте или накълцайте пресния див чесън и след това го напълнете в кутии или формички за кубчета лед. Особено практично: С последното можете да размразите точното количество, което ви е нужно.
Чрез замразяване на див чесън можете да удължите краткия сезон и да му се наслаждавате целогодишно.